Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus, lai mēs varētu Jums nodrošināt vislabāko lietotāja pieredzi. Turpinot pārlūkot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu izmantošanai.  Uzzināt vairāk par sīkfailiem un to izmantošanu...

Karjera 2018/2019

ITN

ESF projekts "Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs"
Projekta Nr.: 8.3.5.0/16/I/001

 

Informāciju par projekta "Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" pasākumiem Ludzas pilsētas ģimnāzijā
sagatavoja karjeras konsultante Rita Buceniece

 

Profesijas aviācijā – tas ir interesanti

2018.gada 7.decembrī projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” Nr.8.3.5.0/16/I/001 karjeras atbalsta pasākuma “Iepazīstam Transporta un sakaru institūtu” ietvaros Ludzas pilsētas ģimnāzijas 10., 11. klašu skolēni iepazinās ar izglītības iespējām Rīga Transporta un sakaru institūtā ( TSI ):  tā mācību programmām, dažādām profesijām aviācijā.  Tikšanās notika Starptautiskās Civilās aviācijas dienā. Vidusskolēni apmeklēja Aviācijas centru, piedalījās meistarklasē, noklausījās aviācijas nozares pārstāvju stāstījumu par profesijām aviācijā.  Interesenti individuālajās konsultācijās iepazinās ar TSI piedāvātajām mācību  programmām.

Šajā institūtā galvenā darba valoda ir angļu valoda. Skolēni iejutās pilota ādā. Aviācijas centrā APAC viņi redzēja lidmašīnu dzinējus, noskaidroja, kas slēpjas aiz bieži dzirdētā apzīmējuma “melnā kaste”, pabija lidmašīnā.

Skolēnu atsauksmes:
Man šīs pasākums patika, jo tā bija lieliska iespēja paplašināt savu redzesloku par mācību iestādēm, kur varētu mācīties pēc vidusskolas. Uzzinājām interesantus faktus par transporta dzinējiem, iepazināmies ar dažādu tautu pārstāvjiem, pamēģinājām iejusties pilota lomā, kas man patika visvairāk! Man liekas, tādus pasākumus vajadzētu biežāk organizēt: jo vairāk skolēni gūst tādu pieredzi, jo vieglāk viņiem pieņemt lēmumu par to, kur studēt pēc 12.klases beigšanas.

Bija interesanti apmeklēt institūtu un uzzināt par mācības iespējām, darba režīmu, prasībām. Studenti bija jauki un atsaucīgi.

Redzēju robotus, dzinējus, lidmašīnu SM–3380.

 

 

Profesija – robotikas inženieris

2018.gada 30.novembrī projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” Nr.8.3.5.0/16/I/001 karjeras atbalsta pasākuma “Profesija – robotikas inženieris” aktivitāte Ludzas pilsētas ģimnāzijā.

 2 - 3. klašu skolēni piedalījās robotikas radošajā darbnīcā. Nodarbību vadīja AgirVision Robotu skolas vadītājs Kaspars Čabs. Nodarbības mērķis bija ieinteresēt skolēnus par inženiera profesiju, demonstrējot dažādas sarežģītības iekārtas, kuras robotikas inženieris plāno, veido un uzrauga. Bērni uzzināja, kur un kā praksē šīs zināšanas var izmantot.

Skolēni strādāja ar “Ozobotiem”, zīmēja tiem ceļu. Interesi izraisīja robotus būvēšana no “Cobelets” gudrajiem klucīšiem. Katram darbnīcas dalībniekam bija iespēja izmēģināt dažādu veidu robotu - “Codeybot”, “Dash”-, dronu u.c. iekārtu vadīšanu. Ar aizrautību visi vēroja robotu šovu, kurā bija ieprogrammētas arī cilvēkam raksturīgās prasmes.

Skolēnu bija sajūsmā, lielākā daļa iepriekš ne ko tādu nebija praksē izmēģinājuši. Viņi saprata atšķirību starp Lego robotiem un Robotiem. Dažam vairāk patika gudrie klucīši,  citam Ozobotu ceļa shēmu zīmēšana, cits ar lielu prasmi vadīja robotus.

 

 

No hobija līdz profesijai

 2018.gada 27.novembrī projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” Nr.8.3.5.0/16/I/001  karjeras atbalsta pasākuma “No hobija līdz profesijai” ietvaros Ludzas pilsētas ģimnāzijas 9. klases skolēni Aglonā apmeklēja  amatnieci Intu Reču.

Mācību ekskursijas mērķis bija dzirdēt meistares veiksmes stāstu un izmēģināt kādu no amatiem. Intai Rečai ir pašnodarbinātās statuss. Darbavietu sev viņa ir izveidojusi pati.

 Amatniece stāstīja par amatniecības nozaru  daudzveidību. Viņa nodarbojas ar adīšanu, filcēšanu, ziepju gatavošanu, sveču liešanu, floristiku, strādā ar koku un lāzeraparātu, tamborē, pin. Meistare dalījās pieredzē, kādi ir pašnodarbinātas personas statusa plusi un mīnusi. Skolēni piedalījās ziepju liešanas meistarklasē: katrs sev izgatavoja ziepju gabaliņu, iepazina produkcijas iesaiņošanas paņēmienus, reklamēšanas veidus. Pasākums bija interesants un radošs.

 

 

Profesijas naudas pasaulē

 2018.gada 21.novembrī projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” (Nr.8.3.5.0/16/I/001) ietvaros  LPĢ 8.klašu skolēni apmeklēja Latvijas Banku. Tas bija  pasākums “Profesijas naudas pasaulē”. Ekskursijas mērķis - skolēnus iepazīstināt ar profesijām, kas saistītas ar naudu un tās apgrozību.

Naudas pasaulē skolēnus ievadīja Jānis Motivāns. Viņš iepazīstināja skolēnus ar naudas tapšanas procesu, naudas politiku, apriti. Skolēni uzzināja, kādas profesijas ir šai sfērā. Naudas  ekspozīcijas apskates princips ir  “Nāc, ieraugi, pieskaries, izpēti un apdomā!”

 Jānis Motivāns galveno uzsvaru lika uz naudas pasaules pievienoto vērtību. Viņš to salīdzināja ar katra skolēna pievienoto vērtību. Jo gudrāka, erudītāka būs Latvijas sabiedrība, jo augstāka būs mūsu pievienotā vērība.

Atsauksmes: “Man patika ieteikumi,  kā mums pareizi izveidot biznesu”,  “Patika apskatīt izstādes eksponātus”.

 

 

Iniciācijas nozīme jauniešu dzīvē – interesanta lekcija

 2018.gada 8.novembrī projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” Nr.8.3.5.0/16/I/001 karjeras atbalsta pasākuma “Iniciācijas nozīme jauniešu dzīvē” ietvaros Ludzas pilsētas ģimnāzijas 9.klašu skolēni noklausījās Alekša Daumes lekciju. Sarunas mērķis bija palīdzēt skolēniem saprast emocionālā brieduma nozīmi dzīvē un profesijas izvēlē.

Šī lekcija izvērtās par vienu no interesantākajiem notikumiem Karjeras atbalsta projektā. Lektors Aleksis Daume visiem saprotamā veidā, ar piemēriem no personīgās dzīves izskaidroja, ka iniciācijas (pārejas no vienas brieduma pakāpes nākamajā) process ir sarežģīts un pusaudžiem dažkārt izpaužas neprognozējamā uzvedībā un rīcībā.

Lektors ieteica, kā tikt ar sevi galā šādos brīžos, kā rīkoties, lai atrisinātu problēmas. Starp citiem praktiskiem padomiem bija ieteikums lasīt grāmatas, iedziļināties vēsturē, izmēģināt darboties dažādos pulciņos, aizpildīt savu dienu ar aktīvām nodarbībām. Aleksis Daume izskaidroja, kāpēc līdzīgās problēmsituācijās atšķiras zēnu un meiteņu uzvedība, uzsvēra tēva lomas nozīmi ģimenē.

Analizētās situācijas daudziem bija zināmas no savas dzīves, lektora valoda – viegli uztverama, uzstāšanās – atraktīva un brīva, tāpēc visi klausījās ar lielu interesi. Nevienam pat prātā neienāca lūkoties mobilajā telefonā. Laiks aizritēja pārāk ātri, visi gribēja dzirdēt lekcijas turpinājumu. Pēc sarunas skolēni uzdeva jautājumus, kas interesē katru personīgi, gribēja ar lektoru diskutēt un izteica cerību, ka viņš uz skolu atbrauks vēl.

 

 Noderīga informācija (infografikas)

Saldumu ražošanā nepieciešamās profesijas

 19.oktobrī projekta "Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" Nr.8.3.5.0/16/I/001 un karjeras atbalsta pasākuma ietvaros 2.b klases skolēni apmeklēja uzņēmumu "Skrīveru saldumi". Saldumu ražošana Skrīveros notiek jau trešajā paaudzē.

Skolēni uzzināja, ka šai uzņēmumā  vispieprasītākās profesijas ir  pārtikas tehnologi; konfekšu tinēji (tas ir roku darbs),  datu ievades operatori, grāmatveži. Te strādā gids, tulks, kas nodarbojas ar uzņēmuma popularizēšanu. Šoferi nogādā preces uz veikaliem. Lai varētu te strādāt, skolā jāapgūst ķīmija, bioloģija, matemātika, fizika, informātika, vismaz 4 valodas. "Skrīveru saldumos" pašlaik strādā 50 darbinieku.

Skolēni uzģērba priekšautus, cepurītes, cimdus un iejutās marcipāna figūriņu veidotāju lomā. Tas ļāva saprast,  ka darbs nemaz nav tik viegls,  kā no malas tas izskatās. Šajā darbā vajag stipras rokas, pacietību, radošumu, precizitāti un ātrumu.

Apstrādājam ādas

19.oktobrī 2.b iepazina arī ādas apstrādes amatu, amatu centrā “Mazā kāpa”, Koknesē, kuru ir izveidojušas 3 klasesbiedrenes. Skolēni pētīja cūkas, kobras, strausa, kazas, laša ādas paraugus un nemaz neticēja, ka tās ir īstas ādas. Skolēni paši no ādas gabaliņiem izgatavoja atslēgu piekariņu. Viņi darbojās ar dažādam ierīcēm: ādas formas izspiedēju, trafareta pārnesēju uz ādas, āmuru, speciālo caurumduri. Skolēni bija tik profesionāli, ka pat pamācīja skolotājus, kā veikt visus darba posmus.

 

 

Zoodārzā ir iespēja strādāt dažādiem speciālistiem

Projektā “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” Nr.8.3.5.0/16/I/001  ir iespēja organizēt dažādas ekskursijas. Šoreiz tā bija neparasta ekskursija uz zoodārzu, jo bija iespēja ielūkoties darbinieku ikdienā. Skolēni noskaidroja, ka zooloģiskajā dārzā strādā visdažādākie speciālisti: biologi, zoologi, entomologi, veterinārārsti, ornitologi, dzīvnieku pārvadāšanas koordinators, terāriju nodaļas speciālisti, sociālo mediju pārstāvji, gidi, pasākumu organizatori. Te ikdienas darbu veic arī dārznieks, šoferi, traktorists, dzīvnieku kopēji, celtnieki, remontstrādnieki, apkures speciālisti, brīvprātīgie. Kopā --150 darbinieki.

Darbinieki te mainās reti, lielākā daļa nostrādājuši ne mazāk kā 8 gadus. Pašam vecākajam strādniekam jau ir 45 gadu darba pieredze zooloģiskajā dārzā. Skolēniem, kuri vēlas te strādāt, īpaši jāapgūst zooloģija, anatomija, lai zinātu dzīvnieku dzīves paradumus, ķermeņa uzbūvi. Jāmācās ķīmija, fizika, sports, jo darbs ir daudzveidīgs. Aktiermāksla, valodas noder gida amatā, komunikācijā ar sociālajiem medijiem. Skolēni uzdeva dažādu jautājumus, par dzīvnieku  kopšanu ārstēšanu.

Skolēnu atsauksmes : - Ekskursija atšķīrās no parastās dzīvnieku apskates kad zoodārzu apmeklējam kopā ar vecākiem. Gids pastāstīja par lietām, ko mēs neredzam: tas ir ikdienas darbs ar dzīvniekiem un arī zinātniski pētnieciskais darbs.

kn
kn
 08. – 12.10.2018. skolā.

 08.10. Ludzas pilsētas ģimnāzijas jaunieši piedalījās Latgales reģionālo skolu jaunieši diskutēja par karjeras vadības prasmju nozīmi un izmantošanu savas karjeras plānošanā. Diskusijās piedalījās divi īpaši viesi - Ints Teterovskis (Dziesmu svētku virsdiriģents un dažādu televīzijas šovu dalībnieks) un Ilze Stabulniece (Latvijas šķirnes zirgu audzēšanas un bioloģiskās saimniecības "Klajumi" īpašniece, LTV1 kulinārijas šova "Īstās latvju saimnieces"  savu profesiju, un kā pilnveidojuši savas prasmes, lai veidotu veiksmīgu karjeru. Pasākums bija nepiespiestā vieglā gaisotnē ar humora pieskaņu, kas skolēniem ļoti patika.

09. 10. "Profesiju mode" Dienas gaitā skolēni ģērbās kādas noteiktas profesijas darba apģērbā. Uz skolu atnāca medicīnas pārstāvji, policisti, apsargi, zemnieki, skolotāji, konditori, elektriķi, deputāti.

09.10. Radošā darbnīca "Profesiju alfabēts" Ludzas mākslas skolas pedagogu vadībā radošās darbnīcās 1.b klases skolēni  iepazina  savas spējas, attīstīja talantus, zīmēja profesiju alfabētu un guva priekšstatu par profesiju daudzveidību. Skolēniem kopumā pasākums bija jautrs, iepazina nedzirdētas profesijas piemēram kas ir arborists, datortehnķis.

09.10. Iedvesmas stunda "Vadi savu karjeru pats"  10.b klases jaunieši tikās ar iedvesmotājiem - personībām, Skaidrīte Deksne no NVA iepazīstināja ar darba tirgus situāciju šobrīd Latvijā, Līga Kondrāte Tūrisma aģentūras vadītāja, studente Linda Grunde, kuri stāstīja par savu dzīvi, karjeras ceļu, izvēlēm un viņu sasniegumiem. Skolēniem ieteica mācīties vismaz 3 – 4 svešvalodas, iegūt vismaz 2 profesijas, un izmēģināt visu gan dziedāt, gan dejot, zīmēt, uzstāties publikas priekšā. Katra iegūtā prasme, pieredze ir graudi kas pilnveidos un padarīs dzīvi interesantāku.

 10.10. "Esi līderis karjerā un dzīvē" Dainas Kriviņas  koučinga speciālistes nodarbībā 8.b skolēniem bija iespēja apgūt zināšanas un iemaņas, kā savas spējas un talantus izmantot līderības prasmju attīstībai. Tika analizēti Latvijas un pasaules veiksmīgu cilvēku līderības pamatprincipi un bija iespēja izprast un mācīties, kā individuālās spējas un talanti var palīdzēt mērķtiecīgi plānot un veidot nākotnes karjeru. Tika veicināta skolēnu iekšējā motivācija pilnvērtīgi dzīvot un izmantot savu laiku. Skolēnu atsauksmes: apdomāju savu nākotnes profesiju; ka jāizvēlas vairākas profesijas u.c.

10.10. Konkurss "Sāksim ar sevi" 7.b,c  klases skolēni 2 komandas piedalījās konkursā Ludzas novada, un starp  novadu  mērogā. Konkursa mērķis bija  veicināt pusaudžu interesi par savas  karjeras veidošanas iespējām. Skolēniem bija mājasdarbs attēlot kādu no profesijām. Konkursā minēja  krustvārdu mīklu, profesiju atpazīšana pēc bildes, un  Ludzas novada profesionāļu atpazīšana. 7.c komanda ieguva 3. vietu.

 

 11.10. Radošās darbnīcas "Interešu krustcelēs"  1.- 6. klases skolēni piedalījās Ludzas novada bērnu un jauniešu centra interešu pulciņu pedagogu un Ludzas novada mākslas skolas pedagogu vadībā notika radošās darbnīcas, kurās skolēni iepazina savas spējas, attīstīja talantus, un guva priekštatu par profesiju daudzveidību. Skolēni zīmēja, līmēja, iejutās leļļu aktiera lomā, veidoja mākslas darbus no pogām, iejutās tēlnieka lomā pārveidojot kartupeli par vaboli, no rudens lapām veidoja kolāžas, dzīvnieciņus, iejutās karikatūrista lomā. Iepazina mākslinieciskā dizaina jomu, veidojot mandalas. Iepazina dejotāja profesiju. Katrs no šī pasākuma ieguma kaut ko vērtīgu.

12.10. "Profesijas pārtikas ražošanā" 5. klases  skolēni bija mācību ekskursijā maiznīcā “Lāči” un SIA “Pūre” iepazina maiznieka pārtikas tehnologa  amatu. Skolēni saņēma atbildes uz iepriekš sagatavotajiem jautājumiem. Skolēni uzzināja ka šajās profesijās jābūt atbildīgam, ātram, stipram, precīzam, neatlaidīgam, mīlestībai pret šo darbu. Iepazina darba aprīkojumu instrumentus. Redzēja  Iepazina šī  darba (+ un - ). Skolēni ieejot ģērba halātu, cepurītes un bahilas. Skolēnu atsauksmes; patika darboties komandā, izgatavot šokolādi; darbošanās bija interesanta un jautra; u.c

 

Karjeras nedēļas „Tavs karjeras skrejceļš ” pasākumu plāns Ludzas pilsētas ģimnāzijā (08.10.2018. – 13.10.2018.)

Sagatavoja: karjeras konsultante Rita Buceniece

 •  08.10.2018. plkst. 12:00 Reģionālā diskusija "Vadi savu karjeru pats" Rēzeknē Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs “Zeimuļs” (piedalās 4.-5., 11.-12. kl. skolēni)
 • 08.10–12.10.2018. „Darba pasaule” – informācijas ieguve e-vidē (www.profesijupasaule.lv, www.niid.lv, www.darilatvijai.lv)
  Zaļais pipars – par karjeru (piedalās 5.-12. kl. skolēni)
 • 08.10.-12.10.2018. Lomu spēles “Profesijas” (sociālo zinību stundās) 1.-4.klasēm
 • 09.10.2018. “Profesiju mode” (dienas gaitā skolēni ir ģērbušies kādas noteiktas profesijas darba apģērbā) 1.-12.klasēm
 • 09.10.2018. plkst.11:00 Ludzas 2. vidusskolas zālē iedvesmas stunda “Vadi savu karjeru pats” 10.-12.klasēm*
 • 09.10.2018. plkst. 09:30 J.Soikāna Ludzas mākslas skolā radošā darbnīca „Profesiju alfabēts” 1.klasēm*
 • 10.10.2018. plkst. 8:50–10:30 Nodarbība izaugsmes trenera vadībā “Esi līderis karjerā un dzīvē” 8.b klasei
 • 10.10.2018. plkst. 10:00 Ludzas novada BJC Konkurss “Sāksim ar sevi” 7.-9.klasēm*
 • 11.10.2018. plkst. 11:00 Radošās darbnīcas “ Interešu krustcelēs” 1.-6.klasēm (Ludzas pilsētas ģimnāzijā)*
 • 12.10.2018. Ekskursija “Profesijas pārtikas ražošanā” 5.b un 5.c klasei
 • 13.10.2018. “Starptautiskās izglītības dienas 2018” 11.- 12.klasēm Rīgā

*Novada līmeņa pasākumi

No 8. līdz 10. oktobrim Ludzas novada mērogā 7-9 klasēm karjeras nedēļa "Tavas karjeras skrejceļš" - nolikums.

© 2019 Ludzas pilsētas ģimnāzija. Visas tiesības paturētas
Real time web analytics, Heat map tracking